Otázka z titulku se vztahuje k čerstvému rozhodnutí evropského soudu v Haagu, který pasoval ruského prezidenta Putina na zločince a míní vůči němu dle toho postupovat. V pořadu O lecčems a mnohém ovšem diskutující aktéři, Vladimír Franta a Petr Žantovský, připomněli jiný, ne tak starý příběh. Když probíhala válka všech proti všem po rozpadu Jugoslávie na Balkáně, tentýž evropský soud stanovil jednoznačný postoj: je třeba zbavit jednu bojující stranu, tu srbskou, jejích velitelů – Slobodana Miloševiče a Ratko Mladiče. K tomu též záhy došlo.
Mezitím se v haagských útrobách ocitl i velitel chorvatských vojenských sil Ante Gotovina, který má v té zemi dodnes pověst hrdiny, nikoli zločince. A teď – bez toho, aniž bychom si nárokovali právo soudit, kde byla větší míra zavinění té války, sledujme, co se dělo dál. Když EU chtěla za každou cenu spolknout Chorvatsko, přistoupilo i na hlavní chorvatskou podmínku: osvobodit Gotovinu. A ejhle, najednou to šlo. Dnes je Chorvatsko další kolonií EU, chudne a jede se dál.
Proč evropské instituce nepostupují stejně vůči Putinovi, nebo třeba Netanjahuovi? Vždyť to už je nejméně druhý nebo třetí metr!. A kde vůbec berou tyhle samozvané euroúřady mandát k tomu, aby takto „dělaly dějiny“? To je jedno z hlavních témat pořadu, již dvaatřicátého, z cyklu O lecčems a mnohém. Najdete jej zde:
https://www.youtube.com/watch?v=MZ-A7xby450
Všechny pořady cyklu jsou k vidění zde:
https://www.youtube.com/playlist?app=desktop&list=PLvxIK2EhjVvWzd8Y-23Yh7D91FelnllIE