Nový přístroj pro korektní jazyk přehluší nevhodnou mluvu sirénou, dozvídáme se z portálu Novinky.cz. Vynález pro ty, co to s korektností a nezávadností vyjadřování myslí skutečně vážně, představili na veletrhu Design Week v Dubaji. Zařízení velikostí a vzhledem připomínající stolní lampu naslouchá konverzaci a nevhodnou mluvu zarazí sirénou. Uplatnění může najít na univerzitách nebo v rodinách. Nejedná se o vtip. Zařízení s názvem The Themis už testují v ostrém provozu. Je určeno k moderování diskuzí v učebnách a posluchárnách univerzit, uvádějí výrobci s tím, že doufají, že by jejich dílo mohlo přispět k lepší sebekritice diskutujících.
Kromě zakázaných slov by měla Themis umět rozpoznat i nevhodné vtipy, zejména ty rasistické. „Prostřednictvím systému na porozumění řeči jsme byli schopni naprogramovat Themis na detekci urážlivých výroků, rasistických urážek nebo vtipů,“ řekla deníku The Telegraph autorka nápadu Zinah Issaová. „Krajně nepříjemný zvuk poplachu trvá asi dvě minuty. Po nich se Themis vypne a umožní otevřenou diskusi plnou porozumění, během které se zúčastnění mohou pobavit o tom, co poplach spustilo,” dodala Issaová.
Představuji si tu „diskusi plnou porozumění“, kterou podnítí ječící siréna. Představuji si rovněž ten akustický svátek, když bude na jedné chodbě katedry probíhat nějaká konzultace ve více učebnách vedle sebe a Themis bude v každé místnosti detekovat politicky nekorektní řeč, buď současně (hudebně řečeno polyfonie) nebo návazně (kánon). Představuji si rovněž ty plné čekárny u psychiatrů, kteří budou léčit nově objevenou chorobu Themifobie, a v ordinacích ORL, kde násobně vzroste počet nahluchlých či ohluchlých. Představuji si, jak moderní hudební skladatel užije ty skvělé disharmonické zvuky do hodinové symfonie, nechá o sobě napsat do novin, že je nový Mozart a vystoupí na Pražském jaru v Rudolfinu, kde bude sedět sál plný snobů a tleskat hudbě sirén. Nebo též jinak: každý takový přístroj funguje na nějaké napájení. Nejjednodušší je vyndat baterie nebo vysunout ze zásuvky. Nevím ale, kdo odpojí ty magory, kteří podobné věcičky vymýšlejí.
—
Vstříc větší inkluzi. USA mají první transgender čtyřhvězdičkovou admirálku, píše server iDnes. Bývalá americká náměstkyně ministerstva zdravotnictví Rachel Levineová vstoupila do historie. Je první transgender osobou, která se stala čtyřhvězdičkovým činitelem jedné z osmi uniformovaných složek. Tvrdí, že její jmenování je krok k více inkluzivní společnosti. Podle stanice NPR je první ženou v tomto úřadu. „Je to pro mě velmi důležité. Jsem ohromena obětovanou oddaností, nasazením a odbornými znalostmi činitelů sboru,“ uvedla. „Je opravdovou ctí vést je a sloužit s nimi.“ Podle ní jmenování dokazuje oddanost administrativy Joea Bidena hodnotám diverzity, inkluze a rovnosti. „Ať je toto dnešní jmenování první z mnoha, která přijdou s naším vytvářením rozmanité a více inkluzivní budoucnosti.“ Ministr zdravotnictví Xavier Becerra označil událost za „velký krok k dosažení rovnosti“ v USA. „Admirálka Levineová je ctěnou a klíčovou partnerkou v našem úsilí vybudovat zdravější Ameriku.“
Levineová se zapsala do historie už dříve. V březnu ji americký Senát potvrdil do funkce náměstkyně ministerstva zdravotnictví, stala se tak první transgenderovou osobou na klíčovém vládním postu. Proti jejímu nástupu hlasovali všichni republikáni. Kritizovali ji za vysoký počet zemřelých v pečovatelských domech v Pensylvánii. Podle nich za jejich smrt byla odpovědná jakožto pensylvánská ministryně zdravotnictví a jakožto strůjkyně státní politiky, podle níž domovy důchodců musí přijmout pacienty s covidem. Prezident Joe Biden při její nominaci v lednu uvedl, že Levineovou si na důležitý post na ministerstvu zdravotnictví vybral kvůli jejím zkušenostem „bez ohledu na místo původu, rasu, náboženství, sexuální orientaci, genderovou identitu nebo postižení“. Aktivisté za práva transgenderových osob Bidenovo rozhodnutí přivítali jako historický průlom, protože jen málo takových lidí doposud zastávalo důležité posty na federálních úřadech, jak píše agentura AP.
Co k tomu říci? Je plným právem amerického parlamentu jmenovat do velící funkce v armádě USA třeba mimozemšťana. Proti tomu nelze protestovat, to je demokracie. Nevím ale, proč se kolem toho pořádají ty rituální tance. Buď je prostě Levineová stejně dobrá (transgender) lampasačka, jako byla naše Tereza Spencerová vynikající (transgender) novinářka (R.I.P., Terezo!), nebo byla do funkce uvedena jen a pouze kvůli své změněné pohlavní identitě, aby se vyšlo vstříc dobové LGBT módě. Pokud platí to prvé, pak vůbec není, proč o sexuální identitě Levineové proč mluvit. Prostě je to žena (jakkoli uměle vzniklá) na vysoké funkci. Buď ji zvládne, nebo ne. Obávám se však, že i kdyby tam nasekala tisíc průšvihů, bude jí odpuštěno, aby si to někdo nemohl –vyložit jako transfobii.
—
A na závěr server Echo 24: „Bílí teroristé“. V Arizoně se vytvářela složka na rodiče, kteří odmítali progresivismus ve škole. Ve městě Scottsdale ve státě Arizona zuří válka proti progresivismu. Šéf školské rady v jedné z místních škol si totiž vytvořil složku, v níž shromažďoval citlivé informace na rodiče studentů, kteří se veřejně vymezovali vůči jeho politice, ať už se týkala opatření proti šíření nemoci covid-19 nebo v souvislosti se zařazením kritické rasové teorie do osnov. Celkem měl tyto informace mít o 47 rodičích, ukládal si mimo jiné čísla sociálního pojištění, fotky ze sociálních sítí, zjišťoval si ale také jejich finanční či rodinný stav. Rodiče označil za „bílé teroristy“. Greenburg shromažďoval detailní informace týkající se mimo jiné finanční situace daných lidí, například informace o hypotékách, dluzích a další oficiální dokumenty. Dále měl ve složce mít například příspěvky rodičů na jejich profilech na sociálních sítích nebo informace o jejich rodinném stavu, včetně například rozhodnutí o rozvodu. Greenburg měl rodiče studentů opakovaně označit za bílé, vnitrostátní teroristy.
Navzdory tomu, že Greenburg popřel, že by se něčím podobným zabýval, aktivní odkaz na příslušnou stránku se stal soukromým krátce poté, co první novinář zavolal rodině. Rodiče navíc uvedli, že zmizel Greenburgův profil na Facebooku i jeho webová stránka.
Spis obsahuje 18 složek označených CAN-Network, což je odkaz na Community Advocacy Network, skupinu rodičů, která se zformovala v loňském roce a zasazuje se o výuku naživo, nikoliv on-line, a proti povinnému nošení masek. Spis obsahuje také videa, na nichž muž fotografuje rodiče a děti v hodinách před zasedáním školní rady.
„Neexistuje žádný legitimní důvod, aby pan Greenburg takto uchovával, skladoval a sdílel jakékoli z těchto prověrek, listin, manželských záznamů, finančních dokumentů, profesních osvědčení a dalších dokumentů,“ uvádí se v petici. Amanda Wrayová, správkyně skupiny CAN na Facebooku, tvrdila, že se Greenburg dopustil kyberstalkingu. Podle arizonských zákonů může být každý, kdo je shledán vinným z kyberstalkingu, potrestán pokutou až do výše 1 000 dolarů za každý přestupek a odnětím svobody na jeden rok.
Proč mi to tak strašně připomíná příhody, které moje generace 50+ zažívala celé dětství a mládí? Tehdy to ještě nebylo v digitální technologii, ale v obyčejné lidské ochotě dělat svinstvo. Různé domovní, školní či pracovní udavačky a kádrovačky viděly do vašeho soukromí, hlásily „nahoru“, kdo vás navštěvuje, o čem se bavíte na schodech, jestli nepobuřujete například délkou vlasů nebo žánrem hudby, který se line z vašeho okna. Kolik šedých krys v uniformně Pomocné stráže Veřejné bezpečnosti počítalo účastníky dobových trachtací typu prvomájových průvodů či oslav VŘSR a co všechno vám hrozilo, když jste se neúčastnili, a pokud ano, pak ne dosti nadšeně a aktivně. Zažili jsme hodně hnusného, o čem jsme předpokládali, že zvoněním klíčů odchází na smetiště dějin. A ono ne. Jen se to hibernovalo kdesi v ústraní a teď se to vrací v plné polní.