Někde jsem slyšel docela pěknou tezi: každý národ má takovou hodnotu, jak moc si sám sebe váží. To je vážná věc. Pojďme do dějin. Vždy, když nějaký stát či národ – tváří v tvář letošnímu výročí konce války mě jako první napadají samozřejmě nacisté – si umanul povýšit sám sebe nad ostatní, nejprve musel ponížit některé z těch ostatních, třeba Židy nebo Slovany, případně konkrétně Čechy. Kdo by si chtěl přečíst, co si o našem národě nacisté mysleli, má k tomu řadu veřejných zdrojů. Nic pěkného to nebylo.
O to víc mnohé překvapilo, jak dehonestujícím způsobem hovořil o svém vlastním národě někdejší prezident Václav Havel. Pro něho jsme byli, cituji doslova, „Čecháčci s provincionálním myšlením a maloměšťáckou mentalitou“ (1994). O něco později tento hodnotící pojem objasnil velice přesně europoslanec a politolog Ivo Strejček: „Nejprve se zastavím u slova ‚Čecháček‘, které mě nesmírně popuzuje a pro jehož popularizaci v Čechách toho udělal nejvíc Václav Havel se svými přáteli. Čecháčkem se totiž podle nich vždy myslela jakási přikrčená, zato hodně vyčuraná postava českého původu, která si valí jakousi svou kuličku výhradně vlastních zájmů, aniž je ochotna dohlédnout za špičku svého nosu a chápat celoplanetární problémy. Je to fakticky německý a proněmecký pohled opovrhující Čechy.“
A tak se u nás namnoze usídlilo malé sebevědomí, nedůvěra k vlastním silám a neznalost hvězdných okamžiků národních dějin. A nemuselo jít zdaleka jen o nějaké zásluhy politické či vojenské. Dovolím si vám předložit výběr zajímavých prvenství, u nichž stáli či stojí Češi.
Čechy a Morava byly během více než tisíciletí oddělené jen 19 let. Čechy a Morava byly za První republiky jednou z nejvyspělejších zemí na světě. Češi byli po Američanech a Sovětech třetím národem v kosmu. Čech Antonín Holý významně přispěl k léčbě AIDS. Čech Jan Jánský objevil, že krev se dělí na čtyři skupiny. Čech Otto Wichterle vynalezl technologii pro oční kontaktní čočky.
Česká republika je největší výrobce gramofonů v Evropě. Česká republika je v současnosti největším producentem gramodesek na světě. Česká republika se může pochlubit nejstarší potrubní poštou. České židle TON získaly nejprestižnější ocenění za design. Zná je celý svět. Česko je světovou špičkou ve výzkumu a výrobě nanovláken. Československý tank LT-38 je považován za nejlepší lehký tank druhé světové války. První Československá republika byla největším výrobcem a vývozcem zbraní na světě. Hřídel Londýnského „oka“ byla vyrobena v České republice. Jednotka nadzvukové rychlosti se jmenuje podle rodáka od Brna – Mach. Karel Klíč vynalezl hlubotisk, jenž je v oboru polygrafie srovnáván s významem objevu knihtisku Gutenbergem. Kostka cukru je český vynález. Lodní šroub je český vynález. První skladba, která zazněla na povrchu Měsíce, byla Dvořákova „Novosvětská“. Náš rozhlas vysílal jako první v kontinentální Evropě, hned po britském BBC.
Česko má nejhustší turistickou síť v EU a jednu z nejpropracovanějších na světě. První železnice v kontinentální Evropě byla v Čechách. Česko má nejhustší železniční síť na světě. Český lyžařský svaz je nejstarší na světě. Hokejové puky z Česka byly i na olympiádě v Soči. Čeština dala světu slova robot, pistole, dolar, houfnice nebo chřipka. Do zpěvníků celého světa se dostala česká píseň Škoda lásky. Mezinárodní den studenstva vznikl kvůli zavření českých vysokých škol nacisty v roce 1939.
V České republice je nejstarší palírna na světě. Pozdrav „čest práci“ vymyslel Tomáš Baťa ve svých zlínských závodech. Pozdrav „nazdar“ vznikl v roce 1851 během sbírky na výstavbu Národního divadla. První „záchytka“ vznikla v Česku v roce 1951. Škoda je třetí nejstarší automobilkou na světě. Tatra je druhá nejstarší dosud existující automobilka světa. V naší zemi žije přes 1 100 stoletých lidí.
Tak, a teď ať mi někdo vysvětlí, proč bychom se měli jako národ podceňovat, považovat se za jakési hovnivály tlačící po vzoru Čapkovy hry Ze života hmyzu svou kuličku bez ohledu na to, co se děje kolem nás a v čem jsme dobří či nejlepší. Přesně na tuto sebemrskačskou notu dnes hraje eurounijní vrchnost, vytváří (segreguje) lepší a horší členské státy, posílá kontroly tu do Polska, tu do Maďarska, naši domácí donašeči (třeba TOP 09 a nebo Piráti) se předhánějí, kdo v Bruselu naši zem pošpiní více. Důvod je prostý: hrdý a sebevědomý národ nelze tak snadno zotročit. Oni to vědí, a my snad většinou také. Což je dnes asi jediný důvod k optimismu.